TALENTAKADEMIE JIHOČESKÝCH NADĚJÍ

Co je to Akademie Jihočeských  nadějí ?

Komu má pomoci? A čím se zabývá?


Budoucnost našeho kraje bude jednou tvořena úspěchy či neúspěchy těch, kteří jsou dnes ještě dětmi. Akademie Jihočeských nadějí je programem pro nadstavbové vzdělávání mimořádně nadaných studentů v Jihočeském kraji. Vychází z konceptů, které již řadu let úspěšně fungují ve spolkových zemích Rakouska a Německa, kde těmito kurzy prošla řada studentů, kteří jsou dnes již  úspěšní v pracovním životě, zůstávají ve svých regionech a ve svých oborech patří mezi elitu. 

Jedná se o program 3-5 denních kurzů, které jsou pořádány pro mimořádně nadané studenty středních škol v různých oborech. Výběr studentů do kurzů akademie probíhá na základě jejich umístění v krajských a republikových kolech středoškolských olympiád a na základě doporučení vedení jednotlivých středních škol.

Do kurzů jsou vybírány skupiny 10-15 studentů z každého oboru, kteří se mohou v průběhu roku zúčastnit jednotlivých kurzů. Tyto skupiny jsou například matematicko-fyzikální, biologická a přírodovědecka, IT, robotika nebo média a další. Výuka v těchto kurzech probíhá vysoce zážitkovou metodou, formou přednášek, praktických cvičení a seminářů.

Přednášejícími jsou zde profesoři středních škol, vysokých škol i univerzit, odborníci nebo úspěšní lidé z různých oborů. Studenti se tak mohou přirozeně rozvíjet ve skupině s mnohem větším konkurenčním prostředím, zažít přednášky přesahující středoškolskou látku, navštívit univerzitní pracoviště a laboratoře, firmy a poslechnout si motivační i odborné přednášky úspěšných lidí.

Tento koncept umožnuje studentům nad rámec středoškolské výuky rozvíjet své nadání v oboru, budovat vazby v rámci regionu se stejně nadanými studenty a zažít netradiční formy výuky. Zatímco ve sportu mají nadaní studenti možnost se rozvíjet a porovnávat se stejně nadanými, v rozvoji kognitivních funkcí tato možnost často chybí.

Podpora nadaných dětí a studentů je dlouhodobě hlavním programem práce našeho nadačního fondu. Právě proto jsem se rozhodl tuto akademii společně s ředitelem gymnázia v České ulici Mgr. Antonínem Sekyrkou založit a finančně podporovat. Věříme, že v budoucnu získáme pro tuto myšlenku více dalších partnerů. Chceme vybudovat Akademii Jihočeských nadějí takové zázemí, aby mohla vyrůst tak, jako podobné programy v Německu a Rakousku.

Talent Akademie 2018

Tento ročník je za námi


V pátek 21.9.2018 v devět hodin ráno se v konferenčním sále hotelu Budweis v Českých Budějovicích sešla elita studentů z jihočeských gymnázií, aby zde strávili celý víkend plný odborných přednášek, seminářů a exkurzí z oboru matematika – fyzika – robotika a biologie – chemie.26 nadaných studentů, 13 v každé sekci, vybrali ředitelé gymnázií na základě jejich talentu pro vědu a dosavadních studijních úspěchů.Program akademie byl opravdu nabitý.

„Matematici“
absolvovali přednášky významných vědců a pedagogů:RNDr. Jana Zahradníka, Mgr. Václava Klause ml., Ing. Jany Tiché z hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, MUDr. Martina Kuby a v neposlední řadě Ing. Dany Drábové, Ph. D., dr. H. c. mult., která, k našemu velkému potěšení, přijala patronát historicky první Talent Akademie jihočeských nadějí.Dále absolvovali exkurzi ve společnosti Bosch a podrobně si prohlédli střežený svět jaderné elektrárny Temelín pod vedením Mgr. Petra Šuleře a jeho týmu.Program této sekce zakončil pan Karel Klatovský ze společnosti Microsoft přednáškou a ukázkou supermoderních technologií ve vzdělávání jako např. hololens, virtual reality a Microsoft surface studio.

,,Biologové“
strávili pro změnu většinu svého programu v terénu. Ing. Václav Krištůfek a jeho tým z Akademie věd ČR nechal studenty podrobně nahlédnout do světa včel, Ing. Aleš Bezděk, Ph.D. odkryl tajemství parazitů a hmyzu a pod vedením Ing. Jána Regendy, Ph. D. z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se zúčastnili celodenního expedičně – vědeckého programu v lokalitě Vrbenských rybníků.

Večerní program byl připraven pro mladé talenty zážitkově a odpočinkově.PhDr. Václav Moravec, Ph. D. et Ph. D. přijal pozvání na zahajovací galavečer a besedoval se studenty a ostatními hosty večera do pozdních nočních hodin a světoznámý fotograf Jiří Turek a Gábina a Petr Koukalovi zpříjemnili a ozvláštnili svou přednáškou a diskuzí druhý společný večer Talent Akademie.
Myšlenka a vize pana ředitele Antonína Sekyrky z Gymnázia Česká a realizace MUDr. Martina Kuby, zakladatele Nadačního fondu Jihočeských nadějí daly vzniknout Talent Akademii, která nadchla ty nejdůležitější – mladé jihočeské talentované studenty, pro něž byla vytvořena.
Děkujeme všem.. jihočeským gymnáziím a jejich ředitelům a ředitelkám, přednášejícím a hostům, mediálním partnerům Českobudějovickému deníku a Jihočeské televizi za podporu a vstřícnost.
Bez nich by tento projekt byl stále jen pouhou myšlenkou.

3. TALENTAKADEMIE JIHOČESKÝCH NADĚJÍ,
České Budějovice, 4.-6. 11. 2019

PROGRAM


Pondělí 4. 11. 2019
‍8:30 - 9:15 Prezentace účastníků TA, organizační pokyny /hotel Budweis/
9:30 - 10:30 Přednáška z oboru gastroenterologie vedená prim. MUDr. Ivem Horným
11.00 - 11.40 Oběd - hotel Budweis
12:00 - 15:00 Nemocnice České Budějovice (rozdělení studentů do 3. skupin)
- robotická operace
- katetrizační laboratoř
- hyperbarická komora
16.00 - 17.15 Přednáška - prof. MUDr. Robert Lischke, Ph. D
‍18:00 - 19:00 Slavnostní zahájení 3. TalentAkademie  - úvodní slovo a přednáška prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., rektora Univerzity Karlovy
19:00 - 20:00 Slavnostní raut v restauraci hotelu Budweis
20:00 - 21:00 Asklepion - představení společnosti, workshop


Úterý 5. 11. 2019
7:45-8:15 Snídaně, hotel Budweis
9:30 - 13:00 Nemocnice Písek a Strakonice (rozdělení do 2. skupin- oběd v dané nemocnici)
14:30 - 15:30 MUDr. Marek Slabý - přednáška na téma "Integrovaná záchranná služba"
16:00 - 17:00 Ředitel Úseku kardiocentra a vybraných zdravotnických oborů nemocnice České Budějovice MUDr. Ladislav Pešl - přednáška z oboru kardiologie
16:00 - 16:45 Primář kardiochirurgického oddělení nemocnice České Budějovicedoc. MUDr. Aleš Mokráček, CSc. - přednáška a beseda
18:15 - 19:00 Večeře - hotel Budweis
19:00 - 21:00 Mgr. Kateřina Neumannová - přednáška a následná beseda s vítěznou olympioničkou

Středa 6. 11. 2019
‍8.00 - 8:45 Snídaně - hotel Budweis
9:00 - 10:00 Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., přednosta ortopedické kliniky v nemocnici Na Bulovce a držitel státního vyznamenání - přednáška a beseda1
0:00 - 11:00 MUDr. Bohuslav Kuta - přednáška zaměřená na anesteziologii a intenzivní medicínu
11:00 - 12:00 MUDr. Jiří Holan, MBA - přednáška z oboru radiologie vedená ředitelem nemocnice Písek
12:00 - 13:00Oběd - hotel Budweis
‍13:30 - 14:30 . Zakončení 3. TalentAkademie, tisková konference s médii - hotel Budweis


Tešíme se na nové zážitky a děkujeme za vaši podporu
Organizační tým 3. TalentAkademie jihočeských nadějí

NAŠE PROJEKTY

Komu a jak pomáháme?


LETNÍ KINO NA BATERKY

LETNÍ KINO NA BATERKY

TENHLE LETŇÁK VÁS DOBIJE ČISTOU ENERGIÍ ZAČÁTEK V 20.30. VSTUP JE ZDARMA. Dobrovolný příspěvek bude použit pro nadační fond Jihočeské naděje.

VÁNOCE 2019

VÁNOCE 2019

Tentokrát se psalo Ježíškovi v dětské domově ve Zvíkovském Podhradí. Na adresu nadačního fondu Jihočeské naděje letos dorazilo na 24 dopisů Ježíškovi s přáním, o které si děti z dětského domova ve Zvíkovském Podhradí sami napsaly. Ježíšek jim ho splnil a pod Stromem splněných přání se už potřetí letos znovu nadělovalo.

3. TALENT AKADEMIE

3. TALENT AKADEMIE

Ti nejlepší studenti ze sedmnácti jihočeských gymnázií se po půl roce opět sjeli do krajského města v rámci v pořadí už třetího kola první jihočeské talentové akademie. Ta se tentokrát zaměřovala na obor lékařství a medicíny. Díky nadačnímu fondu Jihočeské naděje se budoucí studenti medicíny měli šanci osobně setkat s našimi předními lékaři a s celosvětově uznávanými medicínskými kapacitami.

VÝTĚŽEK KABELKOVÉHO VELETRHU PODPOŘIL 14 JIHOČESKÝCH NADĚJÍ.

VÝTĚŽEK KABELKOVÉHO VELETRHU PODPOŘIL 14 JIHOČESKÝCH NADĚJÍ.

Českobudějovický deník – pořadatel jedinečné charitativní akce Kabelkový veletrh oslovil náš nadační fond a projevil nám velkou čest stát se jejich partnerem pro letošní již 6. ročník.Díky všem, kteří přišli 4.9.2019 do IGY centra v Českých Budějovicích a koupili si kabelku, dětské knížky nebo bižuterii jsme mohli rozdělit 200.100,- Kč jihočeským mladým talentům a posunout je blíž ke splnění jejich snů.

2. TALENTAKADEMIE 2019

2. TALENTAKADEMIE 2019

Profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, herec Karel Roden, režisér a scénárista Jan Svěrák, televizní publicista a vysokoškolský pedagog Václav Moravec. Ti všichni a mnoho dalších uznávaných historiků a redaktorů přednášeli a besedovali se studenty 2. TalentAkademie jihočeských nadějí

VOZÍK PRO ONDŘEJE

VOZÍK PRO ONDŘEJE

Ondřej je studentem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, kde letos v říjnu nastoupil do 3. ročníku. Trpí poúrazovou tetraplegií od svých 19-ti let, kdy v létě 2015 skočil, jak sám říká „do vody bez vody“.

POMOŽTE NÁM POMÁHAT

Staňte se i Vy jedním z těch, kteří uvidí zářit naděje.