TALENTAKADEMIE JIHOČESKÝCH NADĚJÍ

Co je to TalentAkademie Jihočeských nadějí ?

Komu má pomoci? A čím se zabývá?


Budoucnost našeho kraje bude jednou tvořena úspěchy či neúspěchy těch, kteří jsou dnes ještě dětmi. TalentAkademie Jihočeských nadějí je programem pro nadstavbové vzdělávání mimořádně nadaných studentů v Jihočeském kraji. Vychází z konceptů, které již řadu let úspěšně fungují ve spolkových zemích Rakouska a Německa, kde těmito kurzy prošla řada studentů, kteří jsou dnes již  úspěšní v pracovním životě, zůstávají ve svých regionech a ve svých oborech patří mezi elitu. 

Jedná se o program 3-denních kurzů, které jsou pořádány pro mimořádně nadané studenty středních škol v různých oborech. Výběr studentů do kurzů akademie probíhá na základě jejich umístění v krajských a republikových kolech středoškolských olympiád a na základě doporučení vedení jednotlivých středních škol.

Do kurzů jsou vybírány skupiny 30-35 studentů z každého oboru, kteří se mohou v průběhu roku zúčastnit jednotlivých kurzů. Tyto skupiny jsou například matematicko-fyzikální, biologická a přírodovědecká, IT, robotika nebo média a další. Výuka v těchto kurzech probíhá vysoce zážitkovou metodou, formou přednášek, praktických cvičení a seminářů.

Přednášejícími jsou zde profesoři středních škol, vysokých škol i univerzit, odborníci nebo úspěšní lidé z různých oborů. Studenti se tak mohou přirozeně rozvíjet ve skupině s mnohem větším konkurenčním prostředím, zažít přednášky přesahující středoškolskou látku, navštívit univerzitní pracoviště a laboratoře, firmy a poslechnout si motivační i odborné přednášky úspěšných lidí.

Tento koncept umožnuje studentům nad rámec středoškolské výuky rozvíjet své nadání v oboru, budovat vazby v rámci regionu se stejně nadanými studenty a zažít netradiční formy výuky. Zatímco ve sportu mají nadaní studenti možnost se rozvíjet a porovnávat se stejně nadanými, v rozvoji kognitivních funkcí tato možnost často chybí.

Podpora nadaných dětí a studentů je dlouhodobě hlavním programem práce našeho nadačního fondu. Právě proto jsem se rozhodl tuto akademii společně s ředitelem gymnázia v České ulici Mgr. Antonínem Sekyrkou založit a finančně podporovat. Věříme, že v budoucnu získáme pro tuto myšlenku více dalších partnerů. Chceme vybudovat TalentAkademii Jihočeských nadějí takové zázemí, aby mohla vyrůst tak, jako podobné programy v Německu a Rakousku.

TalentAkademie 2022

Tento ročník je za námi

Rekordních 38 elitních studentů ze všech krajských gymnázií, tentokrát budoucí uchazeči o studium medicíny a program nabitý přednáškami, exkurzemi v nemocnicích v Českých Budějovicích, Písku a Strakonicích a hvězdní hosté.

Prezidentem TalentAkademie se stal Jiří Bartoška. Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, s radostí přijal naše pozvání a strávil se studenty večer v aule Gymnázia Česká. Nezapomenutelný a jedinečný pro všechny posluchače. 

Odborný program, v čele s přednáškami z hrudní chirurgie profesora Lischkeho, profesora Černého z anesteziologie nebo ředitele ZZSJčK Marka Slabého, byl tradičně časově velmi náročný, ale natolik zajímavý, že celý běh TalentAkademie utekl jako voda.

TalentAkademie 2021

Tento ročník je za námi


Nejnadanější studenti ze všech gymnázií v kraji mají za sebou další kolo Talentakademie Jihočeských nadějí. Náš nadační fond ji v Českých Budějovicích pořádal už po čtvrté. 

Letošní podzimní kolo bylo zaměřené na přírodní vědy. Mladí vědátoři chemici a biologové navštívili například laboratoře Přírodovědecké fakulty, kde měli možnost pod mikroskopem pozorovat fascinující roli silnic a řas v evoluci života na naší planetě, seznámili se s prací policejních genetiků, kriminalistů a forenzních vědců a poslechli si nejrůznější přednášky našich předních vědeckých kapacit.

TalentAkademie 2019

Tento ročník je za námi


Rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima, primář kardiochirurgického oddělení nemocnice České Budějovice Aleš Mokráček nebo olympionička Kateřina Neumannová. Ti všichni a mnoho dalších osobností přednášelo na dalším ročníku TalenAkademie jihočeských nadějí.

Už potřetí se tak v Českých Budějovicích sjeli nadaní studenti z několika jihočeských gymnázií, aby si prohloubili nad rámec středoškolské výuky své dosavadní znalosti. Každý ročník je zaměřený na různé obory, ten letošní patřil medicíně. Třídenní program začal v pondělí 4. listopadu v českobudějovickém hotelu Budweis a skončil ve středu 6. listopadu. Pro třicet dva studentů ze sedmnácti gymnázii byla připravená řada zajímavých přednášek, jako například o zdravotnické záchranné službě nebo anesteziologii a intenzivní medicíně.

Studenti se rovněž vypravili do několika jihočeských nemocnicí, kde se podívali pod ruce odborníků, čekal je i workshop s pražskou Klinikou estetické medicíny Asklepion.

TalentAkademie 2018

Tento ročník je za námi


V pátek 21.9.2018 v devět hodin ráno se v konferenčním sále hotelu Budweis v Českých Budějovicích sešla elita studentů z jihočeských gymnázií, aby zde strávili celý víkend plný odborných přednášek, seminářů a exkurzí z oboru matematika – fyzika – robotika a biologie – chemie. 26 nadaných studentů, 13 v každé sekci, vybrali ředitelé gymnázií na základě jejich talentu pro vědu a dosavadních studijních úspěchů. Program akademie byl opravdu nabitý.

„Matematici“
absolvovali přednášky významných vědců a pedagogů: RNDr. Jana Zahradníka, Mgr. Václava Klause ml., Ing. Jany Tiché z hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, MUDr. Martina Kuby a v neposlední řadě Ing. Dany Drábové, Ph. D., dr. H. c. mult., která, k našemu velkému potěšení, přijala patronát historicky první TalentAkademie jihočeských nadějí. Dále absolvovali exkurzi ve společnosti Bosch a podrobně si prohlédli střežený svět jaderné elektrárny Temelín pod vedením Mgr. Petra Šuleře a jeho týmu. Program této sekce zakončil pan Karel Klatovský ze společnosti Microsoft přednáškou a ukázkou supermoderních technologií ve vzdělávání jako např. hololens, virtual reality a Microsoft surface studio.

,,Biologové“
strávili pro změnu většinu svého programu v terénu. Ing. Václav Krištůfek a jeho tým z Akademie věd ČR nechal studenty podrobně nahlédnout do světa včel, Ing. Aleš Bezděk, Ph.D. odkryl tajemství parazitů a hmyzu a pod vedením Ing. Jána Regendy, Ph. D. z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se zúčastnili celodenního expedičně – vědeckého programu v lokalitě Vrbenských rybníků.

Večerní program byl připraven pro mladé talenty zážitkově a odpočinkově. PhDr. Václav Moravec, Ph. D. et Ph. D. přijal pozvání na zahajovací galavečer a besedoval se studenty a ostatními hosty večera do pozdních nočních hodin a světoznámý fotograf Jiří Turek a Gábina a Petr Koukalovi zpříjemnili a ozvláštnili svou přednáškou a diskuzí druhý společný večer TalentAkademie.
Myšlenka a vize pana ředitele Antonína Sekyrky z Gymnázia Česká a realizace MUDr. Martina Kuby, zakladatele Nadačního fondu Jihočeských nadějí daly vzniknout TalentAkademii, která nadchla ty nejdůležitější – mladé jihočeské talentované studenty, pro něž byla vytvořena.

Děkujeme všem, jihočeským gymnáziím a jejich ředitelům a ředitelkám, přednášejícím a hostům, mediálním partnerům Českobudějovickému deníku a Jihočeské televizi za podporu a vstřícnost. Bez nich by tento projekt byl stále jen pouhou myšlenkou.

NAŠE PROJEKTY

Komu a jak pomáháme?


5. ROČNÍK TALENTAKADEMIE

5. ROČNÍK TALENTAKADEMIE

Rekordních 38 elitních studentů ze všech krajských gymnázií, tentokrát budoucí uchazeči o studium medicíny a program nabitý přednáškami, exkurzemi v nemocnicích v Českých Budějovicích, Písku a Strakonicích a hvězdní hosté.

4. ROČNÍK TALENTAKADEMIE

4. ROČNÍK TALENTAKADEMIE

Nejnadanější studenti ze všech gymnázií v kraji mají za sebou další kolo Talentakademie Jihočeských nadějí. Náš nadační fond ji v Českých Budějovicích pořádal už po čtvrté. Letošní podzimní kolo bylo zaměřené na přírodní vědy...

LETNÍ KINO NA BATERKY

LETNÍ KINO NA BATERKY

TENHLE LETŇÁK VÁS DOBIJE ČISTOU ENERGIÍ ZAČÁTEK V 20.30. VSTUP JE ZDARMA. Dobrovolný příspěvek bude použit pro nadační fond Jihočeské naděje.

VÁNOCE 2019

VÁNOCE 2019

Tentokrát se psalo Ježíškovi v dětské domově ve Zvíkovském Podhradí. Na adresu nadačního fondu Jihočeské naděje letos dorazilo na 24 dopisů Ježíškovi s přáním, o které si děti z dětského domova ve Zvíkovském Podhradí sami napsaly. Ježíšek jim ho splnil a pod Stromem splněných přání se už potřetí letos znovu nadělovalo.

3.ROČNÍK TALENTAKADEMIE

3.ROČNÍK TALENTAKADEMIE

Ti nejlepší studenti ze sedmnácti jihočeských gymnázií se po půl roce opět sjeli do krajského města v rámci v pořadí už třetího kola první jihočeské talentové akademie. Ta se tentokrát zaměřovala na obor lékařství a medicíny. Díky nadačnímu fondu Jihočeské naděje se budoucí studenti medicíny měli šanci osobně setkat s našimi předními lékaři a s celosvětově uznávanými medicínskými kapacitami.

VÝTĚŽEK KABELKOVÉHO VELETRHU PODPOŘIL 14 JIHOČESKÝCH NADĚJÍ.

VÝTĚŽEK KABELKOVÉHO VELETRHU PODPOŘIL 14 JIHOČESKÝCH NADĚJÍ.

Českobudějovický deník – pořadatel jedinečné charitativní akce Kabelkový veletrh oslovil náš nadační fond a projevil nám velkou čest stát se jejich partnerem pro letošní již 6. ročník.Díky všem, kteří přišli 4.9.2019 do IGY centra v Českých Budějovicích a koupili si kabelku, dětské knížky nebo bižuterii jsme mohli rozdělit 200.100,- Kč jihočeským mladým talentům a posunout je blíž ke splnění jejich snů.

POMOŽTE NÁM POMÁHAT

Staňte se i Vy jedním z těch, kteří uvidí zářit naděje.