Jihočeské naděje

Jihočeské naděje » Projekty » Tomáš Medek - silniční cyklistika, cyklokros

Tomáš Medek - silniční cyklistika, cyklokros

Tomáš Medek

Tomáš je v současné době studentem Sřední průmyslové školy stavební v Českých Budějovicích a také úspěšným cyklistou a cyklokrosařem. V mládí začínal fotbalem a plaváním, ale nakonec zakotvil u cyklistiky. Prostředí závodů začínal poznávat se svým otcem, doposud aktivním triatletem.

Svoje první velké závody absolvoval Tomáš na Českém poháru v Plzni před 4 lety v kategorii kadetů a skončil v poli poražených, ale nevzdal se a plody se postupně dostavují. V létě si na Mistrovství České republiky v kategorii juniorů dojel pro 9 místo(prvním rokem v kategorii!) a následně si řekl o reprezentační dres v této velmi prestižní disciplíně a jel reprezentovat na etapový závod Jugend Tour v Rakousku, kde obsadil 12. místo mezi členy reprezentací sedmi států.

Dále zvítězil v závodě druhé kategorie UCI (Union Cycliste Internationale) v Lucembursku a v Rakousku, a v žebříčku UCI v kategorii juniorů skončil na 22 místě. Letos je průběžně 25., ale není ještě započítáno několik závodů (6.místo ze Světového poháru v Zolderu, 9. místo GVA v Diegenu atd.).

O tomto víkendu se zúčastnil MČR v cyklokrosu s elitou: 10 nejlepších juniorů z ČR zde stálo na startu po boku současného nejlepšího cyklokrosaře a mistra světa Zdeňka Štybara a pouze 5 nejlepších se nominovalo na závěrečné závody SP a hlavně na MS v německém Sankt Wendelu.

Tomáš má jen za loňský rok naježděno okolo 16 000 kilometrů. Zhruba 40 víkendů v roce je na cestách na závody s soustředění. Tréninky konzultuje s Vojtěchem Červínkem, bývalým trenérem české reprezentace, který má na svém trenérském kontě jména jako Štybar, Šimůnek st., Fišera, Glajza, Kreuziger st. a další.

Na základě Tomášových dosavadních úspěchů a dobrého prospěchu se Nadační fond Jihočeské naděje rozhodl Tomáše podpořit částkou čtyř tisíc korun měsíčně po dobu šesti měsíců.  Tomáš je materiálně podporován cykloklubem Prodoli Remerx Team, cesty na závody, ubytování a regenerace jsou ovšem hrazeny z rodinného rozpočtu.

Přejeme Tomášovi mnoho dalších úspěchů v jeho sportovní kariéře i ve studiu.