Jihočeské naděje

 

Jihočeské naděje » Projekty » Podpora projektu F1 na školách

Podpora projektu F1 na školách

Projekt F1 na školách

O školním projektu F1 ve školách v podání studentů Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Střední odborné školy řemesel a služeb ve Strakonicích (http://www.ssst.cz) jsme se dozvěděli přímo od pana ředitele, Ing. Miloslava Pilečka.

Zaujal nás natolik, že jsme se rozhodli alespoň částečně pokrýt náklady na jeho realizaci. Projekt Formule 1 ve školách je jedinečnou, celosvětově vzdělávací soutěží, která je určena pro týmy studentů středních škol ve věku 15 až 19 let. Úkolem studentů je navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a nakonec závodit s vlastním modelem formule 1, který je poháněn CO2 bombičkou. Studenti se učí používat výpočetní techniku v konstrukčním a technologickém procesu, dále fyziku, aerodynamiku, design, reklamu, grafiku, marketing, finanční strategii, vedení týmu a práci v týmu. Během soutěže se studenti učí používat širokou škálu počítačových programů. Na prvním místě je CAD software, pomocí kterého tvoří design modelu, dále virtuální aerodynamický tunel, za jehož pomoci provádí analýzu chování modelu za jízdy a CAM software, s nímž vygenerují dráhy nástroje pro obrábění. Program s vygenerovanými dráhami následně využijí na CNC frézce, na které vyrobí závodní model. Kromě programů strojírenského charakteru rozvíjí studenti zároveň své schopnosti ve vizualizačních programech, pomocí nichž vytvářejí vizualizace svého modelu a jeho jednotlivých komponentů, a také grafické programy, s nimiž tvoří podklady pro reklamu a propagační materiály. Týmy si musí zajistit finanční příjem od sponzorů a hospodařit s ním. Vypracovat rozpočet a účelně financovat veškeré výdaje spojené s účastí v soutěži, jako jsou výdaje na reklamu, materiál, cestování nebo ubytování. Důležitou součástí je marketing a týmová identita. Týmy se musí prezentovat široké veřejnosti a propagovat svůj závodní model. Prezentují se na webu (www.stracingteam.com), na sociálních sítích a v médiích. Na závody pak musí všechny týmy zpracovat design soutěžního stánku, reklamní předměty a týmové oblečení. Vše je laděné do týmových barev a vlastního stylu. Další součástí soutěže je příprava ústní prezentace realizované práce doplněná o prezentaci konstrukční dokumentace, která dokumentuje kompletní návrh, konstrukci a výrobu závodního modelu. Závody se konají na úrovni národních kol (Čechy a Morava), celostátního finále a ve světovém šampionátu. V případě malého množství přihlášených týmů jsou národní kola nahrazena kolem semifinálovým, ze kterého nejlepší týmy postupují do celostátního finále. Hlavní výhrou ve světovém finále je titul "Světový šampión", trofej Bernieho Ecclestonea a stipendium pro všechny členy týmu na londýnské univerzitě, obor: „Automobilový inženýr". Cílem projektu je, aby se studenti naučili pracovat se softwary používanými nejen v reálném prostředí Formule 1, ale i v běžném automobilovém, leteckém nebo strojírenském průmyslu.

Soutěž byla spuštěna v roce 1999 ve Velké Británii a od té doby zaznamenala rapidní vzestup zájmu po celém světě. V současné době je do projektu zapojeno 31 zemí, 17.000 středních škol a celkem 9.000.000 studentů.

Nadační fond Jihočeské naděje se rozhodl podpořit strakonické studenty v jejich cestě za úspěchem v tomto mezinárodním projektu částkou 10.000 Kč. Přejeme studentům další úspěchy ať už v tuzemských nebo mezinárodních kláních.


 
 
Jihočeské naděje