3. TalentAkademie jihočeských nadějí, České Budějovice,
4.-6. 11. 2019

PROGRAM

Pondělí 4. 11. 2019
8:30 - 9:15 Prezentace účastníků TA, organizační pokyny /hotel Budweis/
9:30 - 10:30 Přednáška z oboru gastroenterologie vedená prim. MUDr. Ivem Horným
11.00 - 11.40 Oběd - hotel Budweis
12:00 - 15:00 Nemocnice České Budějovice (rozdělení studentů do 3. skupin)
- robotická operace
- katetrizační laboratoř
- hyperbarická komora
16.00 - 17.15 Přednáška - prof. MUDr. Robert Lischke, Ph. D
18:00 - 19:00 Slavnostní zahájení 3. TalentAkademie  - úvodní slovo a přednáška prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., rektora Univerzity Karlovy
19:00 - 20:00 Slavnostní raut v restauraci hotelu Budweis
20:00 - 21:00 Asklepion - představení společnosti, workshop

Úterý 5. 11. 2019
7:45-8:15 Snídaně, hotel Budweis
9:30 - 13:00 Nemocnice Písek a Strakonice (rozdělení do 2. skupin- oběd v dané nemocnici)
14:30 - 15:30 MUDr. Marek Slabý - přednáška na téma "Integrovaná záchranná služba"


16:00 - 17:00 Ředitel Úseku kardiocentra a vybraných zdravotnických oborů nemocnice České Budějovice MUDr. Ladislav Pešl - přednáška z oboru kardiologie
16:00 - 16:45 Primář kardiochirurgického oddělení nemocnice České Budějovicedoc. MUDr. Aleš Mokráček, CSc. - přednáška a beseda
18:15 - 19:00 Večeře - hotel Budweis
19:00 - 21:00 Mgr. Kateřina Neumannová - přednáška a následná beseda s vítěznou olympioničkou

Středa 6. 11. 2019
8.00 - 8:45 Snídaně - hotel Budweis
9:00 - 10:00 Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., přednosta ortopedické kliniky v nemocnici Na Bulovce a držitel státního vyznamenání - přednáška a beseda1
0:00 - 11:00 MUDr. Bohuslav Kuta - přednáška zaměřená na anesteziologii a intenzivní medicínu
11:00 - 12:00 MUDr. Jiří Holan, MBA - přednáška z oboru radiologie vedená ředitelem nemocnice Písek
12:00 - 13:00Oběd - hotel Budweis
13:30 - 14:30 . Zakončení 3. TalentAkademie, tisková konference s médii - hotel Budweis


Tešíme se na nové zážitky a děkujeme za vaši podporu
Organizační tým 3. TalentAkademie jihočeských nadějí

Co je to Akademie Jihočeských nadějí ?

Komu má pomoci? A čím se zabývá?

Budoucnost našeho kraje bude jednou tvořena úspěchy či neúspěchy těch, kteří jsou dnes ještě dětmi. Akademie Jihočeských nadějí je programem pro nadstavbové vzdělávání mimořádně nadaných studentů v Jihočeském kraji. Vychází z konceptů, které již řadu let úspěšně fungují ve spolkových zemích Rakouska a Německa, kde těmito kurzy prošla řada studentů, kteří jsou dnes již  úspěšní v pracovním životě, zůstávají ve svých regionech a ve svých oborech patří mezi elitu. 

Jedná se o program 3-5 denních kurzů, které jsou pořádány pro mimořádně nadané studenty středních škol v různých oborech. Výběr studentů do kurzů akademie probíhá na základě jejich umístění v krajských a republikových kolech středoškolských olympiád a na základě doporučení vedení jednotlivých středních škol.

Do kurzů jsou vybírány skupiny 10-15 studentů z každého oboru, kteří se mohou v průběhu roku zúčastnit jednotlivých kurzů. Tyto skupiny jsou například matematicko-fyzikální, biologická a přírodovědecka, IT, robotika nebo média a další. Výuka v těchto kurzech probíhá vysoce zážitkovou metodou, formou přednášek, praktických cvičení a seminářů.

Přednášejícími jsou zde profesoři středních škol, vysokých škol i univerzit, odborníci nebo úspěšní lidé z různých oborů. Studenti se tak mohou přirozeně rozvíjet ve skupině s mnohem větším konkurenčním prostředím, zažít přednášky přesahující středoškolskou látku, navštívit univerzitní pracoviště a laboratoře, firmy a poslechnout si motivační i odborné přednášky úspěšných lidí.

Tento koncept umožnuje studentům nad rámec středoškolské výuky rozvíjet své nadání v oboru, budovat vazby v rámci regionu se stejně nadanými studenty a zažít netradiční formy výuky. Zatímco ve sportu mají nadaní studenti možnost se rozvíjet a porovnávat se stejně nadanými, v rozvoji kognitivních funkcí tato možnost často chybí.

Podpora nadaných dětí a studentů je dlouhodobě hlavním programem práce našeho nadačního fondu. Právě proto jsem se rozhodl tuto akademii společně s ředitelem gymnázia v České ulici Mgr. Antonínem Sekyrkou založit a finančně podporovat. Věříme, že v budoucnu získáme pro tuto myšlenku více dalších partnerů. Chceme vybudovat Akademii Jihočeských nadějí takové zázemí, aby mohla vyrůst tak, jako podobné programy v Německu a Rakousku.

Talent Akademie 2018

Tento ročník je za námi

V pátek 21.9.2018 v devět hodin ráno se v konferenčním sále hotelu Budweis v Českých Budějovicích sešla elita studentů z jihočeských gymnázií, aby zde strávili celý víkend plný odborných přednášek, seminářů a exkurzí z oboru matematika – fyzika – robotika a biologie – chemie.26 nadaných studentů, 13 v každé sekci, vybrali ředitelé gymnázií na základě jejich talentu pro vědu a dosavadních studijních úspěchů.Program akademie byl opravdu nabitý.

„Matematici“
absolvovali přednášky významných vědců a pedagogů:RNDr. Jana Zahradníka, Mgr. Václava Klause ml., Ing. Jany Tiché z hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, MUDr. Martina Kuby a v neposlední řadě Ing. Dany Drábové, Ph. D., dr. H. c. mult., která, k našemu velkému potěšení, přijala patronát historicky první Talent Akademie jihočeských nadějí.Dále absolvovali exkurzi ve společnosti Bosch a podrobně si prohlédli střežený svět jaderné elektrárny Temelín pod vedením Mgr. Petra Šuleře a jeho týmu.Program této sekce zakončil pan Karel Klatovský ze společnosti Microsoft přednáškou a ukázkou supermoderních technologií ve vzdělávání jako např. hololens, virtual reality a Microsoft surface studio.

Biologové“
strávili pro změnu většinu svého programu v terénu. Ing. Václav Krištůfek a jeho tým z Akademie věd ČR nechal studenty podrobně nahlédnout do světa včel, Ing. Aleš Bezděk, Ph.D. odkryl tajemství parazitů a hmyzu a pod vedením Ing. Jána Regendy, Ph. D. z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se zúčastnili celodenního expedičně – vědeckého programu v lokalitě Vrbenských rybníků.

Večerní program byl připraven pro mladé talenty zážitkově a odpočinkově.PhDr. Václav Moravec, Ph. D. et Ph. D. přijal pozvání na zahajovací galavečer a besedoval se studenty a ostatními hosty večera do pozdních nočních hodin a světoznámý fotograf Jiří Turek a Gábina a Petr Koukalovi zpříjemnili a ozvláštnili svou přednáškou a diskuzí druhý společný večer Talent Akademie.
Myšlenka a vize pana ředitele Antonína Sekyrky z Gymnázia Česká a realizace MUDr. Martina Kuby, zakladatele Nadačního fondu Jihočeských nadějí daly vzniknout Talent Akademii, která nadchla ty nejdůležitější – mladé jihočeské talentované studenty, pro něž byla vytvořena.
Děkujeme všem.. jihočeským gymnáziím a jejich ředitelům a ředitelkám, přednášejícím a hostům, mediálním partnerům Českobudějovickému deníku a Jihočeské televizi za podporu a vstřícnost.
Bez nich by tento projekt byl stále jen pouhou myšlenkou.

Talent Akademie 2018

Fotografie z prvního ročníku

Naše projekty

Komu a jak pomáháme?
Akce
Vánoce 2019

Tentokrát se psalo Ježíškovi v dětské domově ve Zvíkovském Podhradí. Na adresu nadačního fondu Jihočeské naděje letos dorazilo na 24 dopisů Ježíškovi s přáním, o které si děti z dětského domova ve Zvíkovském Podhradí sami napsaly. Ježíšek jim ho splnil a pod Stromem splněných přání se už potřetí letos znovu nadělovalo.

Akce
Číst více >
Akce
3. Talent Akademie

Ti nejlepší studenti ze sedmnácti jihočeských gymnázií se po půl roce opět sjeli do krajského města v rámci v pořadí už třetího kola první jihočeské talentové akademie. Ta se tentokrát zaměřovala na obor lékařství a medicíny. Díky nadačnímu fondu Jihočeské naděje se budoucí studenti medicíny měli šanci osobně setkat s našimi předními lékaři a s celosvětově uznávanými medicínskými kapacitami.

Akce
Číst více >
Pomoc
Výtěžek Kabelkového veletrhu podpořil 14 jihočeských nadějí.

Českobudějovický deník – pořadatel jedinečné charitativní akce Kabelkový veletrh oslovil náš nadační fond a projevil nám velkou čest stát se jejich partnerem pro letošní již 6. ročník.Díky všem, kteří přišli 4.9.2019 do IGY centra v Českých Budějovicích a koupili si kabelku, dětské knížky nebo bižuterii jsme mohli rozdělit 200.100,- Kč jihočeským mladým talentům a posunout je blíž ke splnění jejich snů.

Pomoc
Číst více >
Akce
2. TalentAkademie 2019

Profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, herec Karel Roden, režisér a scénárista Jan Svěrák, televizní publicista a vysokoškolský pedagog Václav Moravec. Ti všichni a mnoho dalších uznávaných historiků a redaktorů přednášeli a besedovali se studenty 2. TalentAkademie jihočeských nadějí

Akce
Číst více >
Pomoc
Vozík pro Ondřeje

Ondřej je studentem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, kde letos v říjnu nastoupil do 3. ročníku. Trpí poúrazovou tetraplegií od svých 19-ti let, kdy v létě 2015 skočil, jak sám říká „do vody bez vody“.

Pomoc
Číst více >
Akce
1. ročník Talent Akademie 2018

V pátek 21.9.2018 v devět hodin ráno se v konferenčním sále hotelu Budweis v Českých Budějovicích sešla elita studentů z jihočeských gymnázií, aby zde strávili celý víkend plný odborných přednášek, seminářů a exkurzí z oboru matematika – fyzika – robotika a biologie – chemie.

Akce
Číst více >

Thousands Needs

Pomožte nám pomáhat

Staňte se i Vy jedním z těch, kteří uvidí zářit naděje.